Bugun...
Bizi izleyin:


Engin Özpınar


Facebookta Paylaş

İdlib’den Afrin’e YPG’nin üzerine
Tarih: 08-10-2017 04:00:00 Güncelleme: 08-10-2017 04:00:00


İdlib operasyonunun birinci anlamı şudur: Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana görüşmelerinde Suriye’nin İdlib kenti çatışmasızlık bölgesi ilan edilmişti. Anlaşmaya göre İdlib’deki çatışmasızlık bölgesinde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak askeri önlem almak görevi de Türkiye’ye verilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İdlib’e askeri harekâta ilişkin dünkü açıklamaları ilkin böyle okunabilir.

İkinci olarak, Türkiye Afrin’deki YPG’ye karşı hazırlık yapılacak bir alan oluşturmak istiyor olabilir. İdlib’e girmek öncelikle bunun için gerekli görülmüştür.

Bir de İdlib sınıra 45 kilometre uzaklıkta. Yani Türkiye’ye çok yakın: Kuzeyinde Hatay ve Afrin, doğuda Halep, batıda Akdeniz sahilinde Lazkiye’yle çevrili bir bölge. Bir diğer deyişle stratejik bir bölge. O nedenle Suriye’yi, Türkiye’yi, Rusya’yı, İran’ı, Irak’ı ve ABD’yi de yakından ilgilendiriyor.

Astana anlaşması bağlayıcı olduğu için ABD dışında sorun çıkması olasılığı çok düşük. Ama ABD ve PYD birbirine bağlı durumda. Onlar, sıra Afrin’e geldiğinde nasıl konumlanacaklar, göreceğiz.

İdlib sonrası gidişatı Afrin’in belirleyeceği anlaşılıyor.

 

Bağdat harekete geçti: Kuzey Irak’ta sınır kapıları kapanıyor

 

Irak, Türkiye ve İran’dan, bölgesel Kürt yönetimiyle olan sınır kapılarını kapatmasını istedi. Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yasal çerçevede atılan adımların uygulanması için Türkiye ve İran’la ortak çalışıldığı belirtilerek şöyle denildi:

“Irak hükümetinin iki ülkeyle komşuluk ilişkisi, ortak tehditler ve Irak’ın toprak bütünlüğü konularında anlaşması vardır. Buna göre, kapıların kapatılmasının yanı sıra petrol ihracatı başta olmak üzere ticari işlemlerin sınırlandırılması da gerekmektedir.”

Bağdat yönetimi, sınır kapılarının kontrolünü Türkiye ve İran’la koordinasyon halinde Kürtlerin elinden almayı planlıyor.

Bu arada IKBY yönetiminden yapılan açıklamada, kapıların kapatılması halinde Türkiye ve İran’ın da bundan zarar göreceği ileri sürüldü.

Son gelişmelere paralel olarak Irak güçleriyle peşmerge arsında, özellikle tartışmalı bölgelerde askeri çatışma olasılığı yükselişe geçti.

Şu anda Kerkük’te Irak ordusuyla peşmerge arasındaki uzaklık 2 kilometreye düşmüş durumda. İlginçtir, Batı’dan kimsenin sesi çıkmıyor. Bakalım, İspanya’yı uzaktan seyredenler  Kuzey Irak’ta ne yapacaklar?

 

Donald Trump hem şaşırdı hem şaşırttı

 

Şöyle oldu: Onu hep eleştiren Washington Post gazetesi bu kez Başkan’ın bağış toplama yönteminden övgüyle söz edince Donald Trump çok şaşırdı. Ama sonra öyle güzel mesajlar attı ki, o da zarafetiyle herkesi şaşırttı. Twitter’da yazdıkları şöyleydi:

“Washington Post’ta nihayet olumlu bir haber olmasına inanamıyorum. Trump destekçilerinin coşkularını kampanyalara katkıları üzerinden değerlendirmiş. Cumhuriyetçi Parti, Demokratlar’dan daha çok para topluyor ve çoğunluğu küçük miktarlar veren benim harika destekçilerimden. Onlar için çok çalışıyorum.”

WP, Cumhuriyetçi Parti’ye eylül ayına kadar yapılan bağışların 68 milyon dolar olduğunu, bunun yüzde 60’ının 200 dolar ve altı bağışlardan toplandığını yazdı.

Bu rakam, aynı dönemde Demokrat Parti’ye yapılan bağışların iki katıydı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
  Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
  Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
 • Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
  Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
 • Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'den açıklama!
  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'den açıklama!
 • Ve Beyaz Show başlıyor! İşte yayın tarihi...
  Ve Beyaz Show başlıyor! İşte yayın tarihi...
 • Bircan İpek stüdyoyu bastı! Kocam beni aldattı!
  Bircan İpek stüdyoyu bastı! Kocam beni aldattı!
 • Ölüm döşeğindeki 59 yaşındaki şempanze eski dostunu tanıdı
  Ölüm döşeğindeki 59 yaşındaki şempanze eski dostunu tanıdı
VİDEO GALERİ
YUKARI