Bugun...
Bizi izleyin:Vakıf Kültürü Müzesi ile eşsiz miras geleceğe taşınıyor

Tarih: 17-02-2017 18:22:45 + -


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan 16. müze olan ‘Vakıf Kültürü Müzesi’ ile Türk kültür ve medeniyetinin eşsiz mirasına dair en güzel örneklerin özenle geleceğe taşınacağını söyledi. Başkan Altepe, Bursa’daki müze sayısını 29’a ulaştırmayı hedeflediklerini de belirtti.


Vakıf Kültürü Müzesi ile eşsiz miras geleceğe taşınıyor

Bursa’yı eserleriyle, daha yaşanabilir ve modern bir şehir haline getiren Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel ve tarihi mirasını ise birbirinden değerli müzelerle geleceğe taşıyor. Tarih başkenti Bursa’yı, müzecilik anlamında da öncü bir kent haline getiren Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı’dan bugüne kalan vakıflar ve vakıf eserlerinin anlatıldığı ‘Vakıf Kültürü Müzesi’ni de kente kazandırdı.
 

“Bursa, örnek kent…” 


‘Vakıf Kültürü Müzesi’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) gerçekleştirilen törenle Bursalıların ziyaretine açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada, vakıfların sevgi, hayır ve hizmet kurumları olduğunu söyledi.


Vakıf kültürünün tarihi hakkında bilgi veren Başkan Altepe, “Bursa, güzel bir esere daha kavuştu. Kent kültürü ve medeniyetinin öne çıkarılması konusunda Bursa, örnek kent oldu. Tarihin ve medeniyetin değerlerini geleceğe taşımak için Büyükşehir Belediyesi olarak önemli çalışmalara imza atıyoruz” dedi.


Müzelerin kentler için önemli zenginlikler olduğunu belirten Başkan Altepe, Avrupa Müze Akademisi’nin Türkiye’deki partneri de olan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, kent belleğinin ve hatıralarının geleceğe ulaştırılmasında önemli görevler üstlendiğini vurguladı.

“Hedef 29 müze”


Başkan Altepe, başkanlık görevine başladığında 4 müze olan Bursa’ya görev süresi boyunca 12 müze daha kazandırıldığını anlatarak, “Bursa olarak, Türkiye’deki 52 ilde müzelerin kurulmasına öncülük ettik. Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’ne geldiğimde 4 olan müzeye bugüne dek 12 müze daha ekledik. Böylece Vakıf Kültürü Müzesi ile 16. müzeye kavuşmuş oluyoruz. Tarım, teleferik, bıçakçılık, karoser ve Büyük Tarih Müzesi başta olmak üzere hazırlanacak farklı konulardaki müzelerle Bursa’da toplamda 29 müzeye ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.


Başkan Altepe, Tekstil Sanayi Müzesi, Enerji Müzesi ve Bursa Göç Tarihi Müzesi’nin ardından ‘Vakıf Kültürü Müzesi’nin de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde hizmete açıldığını söyledi. Başkan Altepe, 405 m²’lik alanda oluşturulan müzeyi tanıtarak, “Vakıf kültürü, tarihimizde gerçekten çok önemli yeri olan ve sahip çıkmamız, canlandırmamız gereken bir kültür. Çünkü artık dünya bunu uyguluyor. Bursa’ya kazandırdığımız ‘Vakıf Kültürü Müzesi’nin oluşumunda vakıf kültürünü anlatmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi kültür yayınlarından Bursa Vakfiyeleri de incelendi. Müzede anlatılmak üzere vakıf öğelerinden oluşan en güzel Bursalı örnekler, aslından kopya edilerek minyatür şekilde hazırlandı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol ile Emirsultan Camii’nde bulunan 113 adet hat levhası, belediyemiz tarafından restore edildi. 16 adet halı ve kilim, 22 şamdan, 3 Kuran-ı Kerim ve levha eserler de müzede sergilendi” şeklinde konuştu.


Başkan Altepe, Uludağ Üniversitesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Daire Başkanlığı ve Müzeler Şube Müdürlüğü’nün müzenin oluşumuna önemli katkılarının olduğunu sözlerine ekledi.
 

“Değerlerimize ve kültürel mirasa sahip çıkmalıyız”


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da konuşmasında, Vakıf Kültürü Müzesi’nin Bursa’ya önemli bir kazanım olduğunu söyledi. Bakan Müezzinoğlu, vakıf ruhunun temelinde paylaşma, hizmet ve sosyal yönden birliktelik gibi hedeflerin olduğunu ifade ederek, “Vakıf Kültürü Müzesi’ni kente kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye ve emek verenlere teşekkür ediyoruz. Mazimizin değerlerine ve kültürel mirasına güçlü sahip çıkmalıyız. Bu anlamda 29 müze hedefiyle önemli mesafeler kat etmiş olan bu ulu şehirde daha büyük sorumluluklarımız olduğuna inanıyorum. Bu eserlere ve tarihi mirasa sahip çıkmak, bu değerlerin hak ve hukukunu korumak, geleceğe güçlü bir şekilde taşımak hepimizin boynunun borcudur, görevidir, zorunluluğudur” şeklinde konuştu.


Başkan Altepe, konuşmasının ardından Bakan Müezzinoğlu’na plaket takdim etti. Müzenin açılış kurdelesini de kesen Başkan Altepe ve Bakan Müezzinoğlu, Vakıf Kültürü Müzesi’ni gezerek eserleri ilgiyle inceledi. Bakan Müezzinoğlu, müzenin anı defterine ise eserle ilgili düşünceleri ve dileklerini yazdı.


DİĞER Bursa Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Polis engelli çocukları ağırladı
  Polis engelli çocukları ağırladı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan-Trump görüşmesinden ilk fotoğraflar
  Cumhurbaşkanı Erdoğan-Trump görüşmesinden ilk fotoğraflar
 • Bursaspor - Beşiktaş
  Bursaspor - Beşiktaş
 • Bu evde her şey tepetaklak
  Bu evde her şey tepetaklak
 • Prag'da bahar başka
  Prag'da bahar başka
 • Çaykur Rizespor 6-0 Bursaspor
  Çaykur Rizespor 6-0 Bursaspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Sumocu robotlar Bursa’da yarıştı
  Sumocu robotlar Bursa’da yarıştı
 • Bursa'da acıkan çakal markete daldı
  Bursa'da acıkan çakal markete daldı
 • Park halindeki otomobil merdivenlerden uçtu
  Park halindeki otomobil merdivenlerden uçtu
 • İngiltere'deki patlama anı böyle görüntülendi
  İngiltere'deki patlama anı böyle görüntülendi
 • Yıldırım: 'Rusya ile normalleşme sürecinde yeni bir adım daha attık'
  Yıldırım: 'Rusya ile normalleşme sürecinde yeni bir adım daha attık'
 • Damperi açık unutulan kamyon alt geçide takıldı
   Damperi açık unutulan kamyon alt geçide takıldı
VİDEO GALERİ
YUKARI