Bugun...
Bizi izleyin:'Prusa'dan Bursa'ya' Gürcistan yolcusu

Tarih: 14-07-2017 14:04:07 + -


Bursa'da bir sanat ve spor merkezinin hazırladığı, geçmişten bugüne Bursa ve kentteki yaşayan kültürlerin tanıtıldığı "Prusa'dan Bursa'ya Oratoryosu" Gürcüceye çevrilerek Gürcistan'da sahnelenecek.


'Prusa'dan Bursa'ya' Gürcistan yolcusu

Prusa Sanat ve Spor Merkezi Başkanı Ahmet Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişten bugüne Bursa'nın tanıtımı amacıyla hazırladıkları "Prusa'dan Bursa'ya Oratoryosu"nu Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla 9 Mayıs'ta Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu'nda sahnelediklerini söyledi.


İlk gösteriyi yaklaşık 2 bin kişinin izlediğini ve büyük beğeni aldığını dile getiren Aydemir, "Bu beğeni akabinde sosyal medyada yayıldı. Bunun üzerine Gürcistan Gürcistan Kültür ve Anıtları Koruma Bakanlığından Telavi şehrinde 2 bin kişilik açık hava tiyatrosunda bir solo konser yapmamız için davet aldık. Davetin üzerine biz de harekete geçerek hazırlıklarımızı yapmaya başladık." dedi.


Aydemir, oratoryodaki sunumları Gürcistan halkı için Gürcücüye çevirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Gösteri 19 Temmuz'da olacak. 60 kişilik bir ekiple 'Prusa'dan Bursa'ya Oratoryosu'nu Gürcistan'da sahneleyeceğiz. İzleyiciler, gösteri sonunda Bursamızı tanıyacaklar. Gösteride eski dönemden başlayarak Bursa'yı, kentte yaşayan kültürleri anlatıyoruz. Eski Bursa'dan başlayarak kente göç eden kesimler, kültürler oratoryoda yaşayacak ve Bursa kültürüne katkıları anlatılacak. İçinde müzik, dans ve şiirin olduğu bir anlatım sonunda onları harmanlayıp Bursa düğünü ile son finali vereceğiz."


Gürcülere "Gandagana" sürprizi


Gösterinin daha yapılmadan Gürcistan'da ilgi görmeye başladığını da aktaran Aydemir, "19 Temmuz'daki gösteri için Gürcistan televizyonlarında tanıtımlar yapılmaya başlamış. Onlar da heyecanlılar. Görüşmelerimizde bu heyecanı bizlere yansıtıyorlar. Bunun karşılığında bizim de onlara bir sürprizimiz olacak. Onların dansı olan 'Gandagana'yı biz burada çalıştık. İki öğrencimiz onların dansını onların kıyafetleriyle gösteri sonunda sahneleyecek." diye konuştu.


Aydemir, Gürcistan'daki gösteri için kendilerine destek olan Bursa Büyükşehir Belediyesine de teşekkür ederek, en büyük hedeflerinin "Prusa'dan Bursa'ya Oratoryusu''nu önce Türkiye'deki tüm illerde sonra da dünya genelinde sahnelemek olduğunu söyledi.


Bu arada ekip, Gürcistan'daki gösteri için hazırlıklarını sürdürürken, dansçılar da heyecanla o günü bekliyor.


Dansçılardan Dila Tüfekçi, 2 yıldır Prusa Sanat ve Spor Merkezi bünyesinde gösterilerde yer aldığını belirterek, Türkiye'yi ve Bursa'yı Gürcistan'da temsil edeceği için mutlu olduğunu bildirdi.


Bir Bursalı olarak doğduğu kenti geçmişten bugüne sahnede tanıtmanın kendisi için ayrı bir gurur kaynağı olduğunu aktaran Tüfekçi, "Özellikle bu oratoryoda sahneye çıktığımız zaman yaşadığımız duygular anlatılır gibi değil. Ekip olarak şimdiden o günün gelmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.


Gecede "Gandagana" dansını sahneleyecek İbrahim Kaya da 3 yıldır ekipte bulunduğunu anlattı.


Bursa'da olan kültürleri başka illere, başka medeniyetlere sunmanın kendileri açısından onur verici olduğunun altını çizen Kaya, "Oratoryomuz günden güne daha büyük ilgi görüyor. Aldığımız desteklerle bu ilgiyi daha da ileriye taşımak ve daha iyi yerlere gelmek istiyoruz." dedi.
Kaynak: AADİĞER Bursa Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
 • Yerlisi de yabancısı da oraya akın etti
  Yerlisi de yabancısı da oraya akın etti
 • Bursa'da 30 Ağustos coşkusu
  Bursa'da 30 Ağustos coşkusu
 • Beşiktaş 2-1 Bursaspor
  Beşiktaş 2-1 Bursaspor
 • Bursaspor 3-2 Alanyaspor
  Bursaspor 3-2 Alanyaspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bursa Polisi'nden huzur operasyonu
  Bursa Polisi'nden huzur operasyonu
 • Yazıklar olsun! Mesleğin yüzkarası hemşireler
  Yazıklar olsun! Mesleğin yüzkarası hemşireler
 • Kamyonet ile motosiklet böyle çarpıştı
  Kamyonet ile motosiklet böyle çarpıştı
 • Metro istasyonunda kedi kurtarma operasyonu
  Metro istasyonunda kedi kurtarma operasyonu
 • Bursa'da faciadan dönüldü!
  Bursa'da faciadan dönüldü!
 • Freni patlayan kamyonet dehşet saçtı
  Freni patlayan kamyonet dehşet saçtı
VİDEO GALERİ
YUKARI