Bugun...
Bizi izleyin:Otomotivde tarihi rekor

Tarih: 12-10-2017 04:00:00 + -


Otomotivde toplam üretim yılın ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak, 1 milyon 223 bin 838 adete çıktı. Bu rakam tarihin en yükseği olarak kayıtlara geçti.


Otomotivde tarihi rekor

Otomotiv sektörü rekorlarını sürdürüyor. Otomotiv Sanayii Derneği'nden (OSD) yapılan açıklamaya göre, 2017'nin ocak-eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla toplam otomotiv üretimi yüzde 18 artışla 1 milyon 224 bine yükseldi. Traktör üretimi de eklendiğinde 1 milyon 262 bin 572'ye çıkan otomotiv sanayisinin toplam üretimi, ocak-eylül dönemleri içinde tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Aynı dönemde yüzde 31 artışla 839 bin adet otomobil üretim bandından indi. Bu da bir rekor olarak kayıtlara geçti. Söz konusu dönemde ticari araç üretimi yüzde 2 azalarak 385 bine gerilerken, hafif ticari araç grubunda da yüzde 3 düşüş dikkat çekti. Bu dönemde üretim kamyonda yüzde 46, minibüste yüzde 30, büyük kamyonda yüzde 11, otobüste yüzde 3 artarken, traktörde yüzde 1, midibüste yüzde 7 ve kamyonette yüzde 5 azaldı.


OTOMOBİL İHRACATI PATLADI


Yılın ocak-eylül döneminde 2016 eş dönemine göre adet bazında toplam otomotiv ihracatı yüzde 24, otomobil ihracatı ise yüzde 38 artış kaydetti. Bu dönemde toplam ihracat 984 bin, otomobil ihracatı ise 689 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde toplam otomotiv dış satımı dolar bazında yüzde 22 artışla 21 milyar 103 milyon dolara, Euro bazında ise yüzde 22 yükselerek 19 milyar 29 milyon Euro'ya ulaştı. Otomobil ihracatı da dolar bazında yüzde 58 artarak 8,6 milyar dolara; Euro bazında ise yüzde 59 yükselişle 7,8 milyar Euro'ya çıktı. Söz konusu dönemde, ana sanayi ihracatı yüzde 31, yan sanayi ihracatı yüzde 7 arttı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, otomotiv 2017 yılının 9 ayında yüzde 18 payla ihracat sıralamasında ilk sıradaki yerini korudu.


OTOMOBİL İTHALATI YÜZDE 10 AZALDI


Ocak-eylül aylarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla toplam pazar yüzde 2 daralarak 643 bin seviyesine geriledi. Otomobil pazarında da yüzde 3 küçülmeyle 477 bin araç satıldı. İthal otomobil satışları yüzde 10 azalırken, yerli otomobil satışları yüzde 22 arttı. Aynı dönemde pazar, ticari ve hafif ticari araç gruplarında yüzde 2 büyürken, ağır ticari araç grubunda yüzde 6 daraldı. Böylece ağır ticari araç grubunda pazar daralması son 2 yılda yüzde 49 seviyesine ulaştı. Son 10 yıllık ortalamalara göre 2017 yılı ocak-eylül döneminde toplam satışlar yüzde 19, otomobil satışları yüzde 30, hafif ticari araç satışları yüzde 1 artarken, ağır ticari araç pazarı yüzde 38 düşüş kaydetti.


DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
  Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
  Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
 • Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
  Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
 • Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'den açıklama!
  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'den açıklama!
 • Ve Beyaz Show başlıyor! İşte yayın tarihi...
  Ve Beyaz Show başlıyor! İşte yayın tarihi...
 • Bircan İpek stüdyoyu bastı! Kocam beni aldattı!
  Bircan İpek stüdyoyu bastı! Kocam beni aldattı!
 • Ölüm döşeğindeki 59 yaşındaki şempanze eski dostunu tanıdı
  Ölüm döşeğindeki 59 yaşındaki şempanze eski dostunu tanıdı
VİDEO GALERİ
YUKARI