Bugun...
Bizi izleyin:Nakil 2019'da

Tarih: 24-05-2017 04:00:00 + -


Mevsim şartları nedeniyle köylülerin talebiyle taşınması yönünde karar alınan Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Karyağmaz köylüleri 2019'u bekliyor. Köy naklinin gerçekleşmesi için Mustafakemalpaşa'nın Yalıntaş beldesinde 404 konut, 100 adet ahırın bulunacağı yeni bir köy kuruluyor.


Nakil 2019'da

RABİA DENİZ


Adının tam aksine bol kar yağışı ve kış mevsiminin uzun sürmesi nedeniyle deyim yerindeyse dünyayla irtibatı kesilen Balıkesir'ın Dursunbey ilçesine bağlı Karyağmaz Köyü'nde toplu göç heyecanı yaşanıyor. Tarım ve hayvancılığın azalması sonucu geçim derdine düşen Karyağmazlılar, taşınma talebiyle bundan tam 10 yıl önce topladıkları imzaları dönemin Balıkesir Milletvekili Ali Osman Sali aracılığıyla Bakanlar Kurulu'na iletti. 


Bakanlar Kurulu kararı ile Haziran 2010'da Karyağmaz Köyü'nün 58 kilometre mesafede bulunan Mustafakemalpaşa İlçesi'ne bağlı Yalıntaş beldesine taşınması kararlaştırıldı. Bu gelişmenin ardından da toplu göç için Yalıntaş'a bağlı Kayabaşı mevkiinde bulunan bölge, Orman Alanı statüsünden çıkarılarak Hazine'ye devredildi.


YENİ BİR KÖY KURULACAK


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2017 yılı yatırım izleme programına göre 26 Ocak tarihinde ihaleye çıkan yapım işini, Demars ve Yidem İnşaat kazanırken, 24 Mart tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlandı. Balıkesir- Dursunbey- Karyağmaz Köyü'nün Bursa-Mustafakemalpaşa-Yalıntaş Beldesine nakledilmesi işine ait uygulama projeleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca hazırlandı.


Proje kapsamında 404 adet konut, 1 adet köy muhtarlığı, 100 adet ahır, 1 adet 16 derslikli okul, 1 adet cami ve şadırvanla birlikte, yol, içme suyu, kanalizasyon, yağmursuyu inşaatı yapılacak. Yalıntaş'taki toplam alanın büyüklüğü ise bin 50 dönüm. Altyapı, sosyal donatı ve bina inşaatları 89,5 milyon liraya ihale edildi. Köylüler kamulaştırılan arazi ve bina bedelleri ile borçlarının 12 milyon lirasını ödedi. 2019 yılında yeni köylerine taşınacak olan vatandaşların ödeyeceği kesin hesap ise, çıkacak maliyet bedeli sonrası devlete ödenecek. 


Gayrimenkullerin bedeli değer takası sistemine göre mahsup edildikten sonra kalan borçların anahtar tesliminden itibaren peşin ya da 20 yılda eşit taksitler halinde ödenmesi yöntemiyle gerçekleştirilecek.


NEDEN TAŞINIYORLAR?


Karyağmaz'da nüfusa kayıtlı 3 bin 400 kişi var ancak geçim ve iş derdi nedeniyle çoğunluğu gençlerden oluşan çok sayıda köylü toprağını bırakarak Mustafakemalpaşa'ya ve şehir merkezine yerleşmiş. Köyde kullanılan 70 hanede 260 kişi yaşıyor. Tam 10 yıl önce gönüllü imzalarla arazilerini Devlet'e veren köylüler şimdilerde ise neden taşınmak istedikleri sorusuna yanıt veremiyor. Bazıları pişman, bazılarıyla geçim derdinin zorluğundan bıkmış, bir an önce Yalıntaş'a gitmeyi bekliyor.  Köy muhtarı İsmail Deniz, “İş yok, tarım yok. Çalışmamız ve yaşamamız zorlaştı. 70 yılından sonra genç nesil Bursa ve Kemalpaşa'ya taşındı. Kar yağdığı zaman çok çile çekiyoruz. Maceralı bir yaşamdan kurtulacağız” diyor.


YALINTAŞ SAKİNLERİ TEPKİLİ

 

6 bin nüfuslu Yalıntaş'ta hayvanlarını otlattırdıkları meraların yok olmasını istemeyen köylüler, karara tepki gösteriyor. Köy sakinlerinden Samet Karanfil, yetkililerin seslerini duymadıklarını belirterek, kararın iptali için mahkemeye başvuracaklarını ifade etti.


6 BİN DÖNÜM ARAZİ DEVLETE


Karyağmaz Köyü'nün bina ve arazileri, Orman Genel Müdürlüğü'nce ormanlaştırılmak üzere kamulaştırıldı. Kamulaştırılan arazinin büyüklüğü 6 bin dönümken, hukuken hali hazırda Balıkesir Dursunbey ilçesine bağlı bir köy kalmadı. Aynı zamanda Karyağmazlı olan Balıkesir'in geçmiş dönem Milletvekili Ali Osman Sali, projenin tamamlandığında dünyaya örnek olacağını vurgularken, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise 1940'lı yıllarda Dursunbey'e emaneten verdikleri köyün sılaya geri döndüğünü, planlı bir yaşam alanının ilçenin geleceğini şekillendireceğini söyledi.


DİĞER Bursa Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bursa'da bin 250 polisle uyuşturucu operasyonu
  Bursa'da bin 250 polisle uyuşturucu operasyonu
 • Trabzonspor - Bursaspor maçından kareler
  Trabzonspor - Bursaspor maçından kareler
 • Şırnak'ta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendi
  Şırnak'ta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendi
 • Temiz enerji için ormanı yok edecekler
  Temiz enerji için ormanı yok edecekler
 • Bursaspor - Gençlerbirliği maçından kareler
  Bursaspor - Gençlerbirliği maçından kareler
 • 20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi başladı
  20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi başladı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Erdoğan: 'Bu milletin huzuruna kimse el atamayacak'
  Erdoğan: 'Bu milletin huzuruna kimse el atamayacak'
 • 4 bin noktada trafik güvenliği denetimi
  4 bin noktada trafik güvenliği denetimi
 • Ramazan'ın son cuma namazında Ulu Cami'ye akın ettiler
  Ramazan'ın son cuma namazında Ulu Cami'ye akın ettiler
 • Etek giydirip döve döve sokakta dolaştırdılar
  Etek giydirip döve döve sokakta dolaştırdılar
 • Suriyelilere şafak operasyonu
  Suriyelilere şafak operasyonu
 • Bayram trafiğine sıkı denetim
  Bayram trafiğine sıkı denetim
VİDEO GALERİ
YUKARI