Bugun...
Bizi izleyin:'Kıdem' çalışmaları başlıyor

Tarih: 20-04-2017 04:00:00 + -


Şu anda kıdem tazminatında yüzde 70 oranında hak kaybı olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, bunun ortadan kalkması için hakkaniyetli, güvencesi güçlü, sürdürülebilir, şeffaf bir fon kurulacağını ifade etti.


'Kıdem' çalışmaları başlıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili olarak, ''Önümüzdeki haftadan itibaren belirlenen taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız'' dedi.

Müezzinoğlu, dün NTV'de gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili gelinen noktayı değerlendiren Müezzinoğlu şunları kaydetti:

''Kıdem tazminatının iki sorunlu başlığı var. Birincisi çalışanın hakları işverenin kasasında birikiyor. Bunun çok büyük sorunları var. Bazı işyerleri kapanabiliyor, bu para bir yerde ayrı olarak tutulmuyor. İşveren bunu finansman olarak da kullanıyor. İşveren diyor ki bu yükü bizim üzerimizden al. Diğer taraftan çalışanın neredeyse yüzde 75'i hiç alamıyor ya da hak ettiği oranda alamıyor. En çok mağdur olan çalışan. Biz bu mağduriyeti daha fazla görmemezlikten gelemeyiz. Kaçınılmaz olarak hakkaniyetli, güvencesi güçlü, sürdürülebilir, şeffaf olan bir fon olacak. Fon yasal güvencesiyle, şeffaflığıyla bir sistem. Önümüzdeki haftadan itibaren taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız. Hak kaybının olmaması bizim de en önemli duyarlılığımız. Yüzde 70 oranında hak kaybı var, hiç alamadığı için.''

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO

Bakan Müezzinoğlu, emekliye promosyon ödemelerinin yüzde 75'inin tamamlandığını belirterek, ''3 milyar 200 milyon gibi bir rakam ödendi'' dedi. Taşeron işçilere kadro düzenlemesiyle ilgili konuşan Müezzinoğlu, ''Çalışmaları olgunlaştırdıktan sonra hükümete göndereceğiz. Önümüzdeki ayların konusu. Haftaya pazartesi Bakanlar Kurulu yapıldığında çözüm takvimi belirlendikten sonra biz de o takvime göre çalışmaları şekillendireceğiz'' diye konuştu.

İŞSİZLİKTE SON YÜKSELME RAKAMI

İşsizlik rakamlarındaki yükselişe de değinen Bakan Müezzinoğlu, ''Çok zor bir 2016 oldu. Son işsizlik oranlarında son yükselme rakamını aldık, şubatta çok hafif bir düşme gelecek. Mart, nisan, mayıs rakamları hızlı bir düşüşü gösterecek. Hızla 11'lere ineceğiz. Aralıkta yeniden tek haneye inmiş olacağız. İstihdam seferberliğinde 1 Ocak-15 Nisan itibariyle 802 bin 856 kişi istihdam edildi. Bunların 583 bin 866'sı tamamen özel sektör. Haziran sonu 1 milyonu hedefliyorduk mayıs ortalarında bu rakamı geçeceğimizi görüyorum.''

ERKEN SEÇİME İHTİYAÇ YOK

Bakan Müezzinoğlu, referandum sonuçları ile ilgili olarak, ''Bundan sonra daha istikrarlı, daha güvenli bir sistemin arefesindeyiz. Parlamentoda gerekli alt düzenlemeler yapılacak. 2017 nisan öncesi neyse 2019 3 Kasım'a kadar aynen devam edecek. Önümüzdeki iki yıla yakın zaman güçlü icraat dönemi olması gerekiyor. Milletin de hükümetten beklediği bu. Parlamentoda yeterli desteği olan bir hükümet var. Vatandaş da icraat bekliyor. Erken seçime ihtiyaç yok'' ifadelerini kullandı.  


DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Akhisar Bld. 5- 1 Bursaspor
  Akhisar Bld. 5- 1 Bursaspor
 • İstanbul Autoshow 2017 kapılarını açtı
  İstanbul Autoshow 2017 kapılarını açtı
 • Bursa'da referandum sonucunu davul zurna ile kutladılar
  Bursa'da referandum sonucunu davul zurna ile kutladılar
 • Tarihi halkoylamasından ilk kareler
  Tarihi halkoylamasından ilk kareler
 • Bursa Hayvanat Bahçesi yavrularla şenlendi
  Bursa Hayvanat Bahçesi yavrularla şenlendi
 • Uludağ'ın yaban hayatı fotokapanlarla görüntülendi
  Uludağ'ın yaban hayatı fotokapanlarla görüntülendi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Sincar'da vurulan terör hedefleri görüntülendi
  Sincar'da vurulan terör hedefleri görüntülendi
 • Traktörle drift: 2 ölü
  Traktörle drift: 2 ölü
 • Sincar böyle yerle bir edildi
  Sincar böyle yerle bir edildi
 • Bursa'da sürücüsüz traktör 4 aracı hurdaya çevirdi
  Bursa'da sürücüsüz traktör 4 aracı hurdaya çevirdi
 • Polis otomobil hırsızlarını bakın nerede yakaladı
  Polis otomobil hırsızlarını bakın nerede yakaladı
 • Hobisi geçim kaynağı oldu
  Hobisi geçim kaynağı oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI