Bugun...
Bizi izleyin:Gölgede bir sanat: Kaat'ı

Tarih: 12-10-2017 14:24:00 + -


Balibey Han'daki atölyesinde Türk süsleme sanatlarından biri olan kaat'ı sanatını yaşatmak üzere çalışmalarını sürdüren Nilüfer Damar Şen, “Tarihimizi korumak istiyorsak geleneksel sanatlarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.


Gölgede bir sanat: Kaat'ı

Dilek Atlı

Türk geleneksel sanatlarından biri olmasına rağmen ebru, hat, tezhip ve minyatürün gölgesinde kalan kaat'ı sanatı, ona gönül veren ellerde yaşamayı sürdürüyor.

Bu sanatın kendi için bir tutku olduğunu söyleyen kattâ Nilüfer Damar Şen, “Türk süsleme sanatlarımız arasında belki de en çok değer görmesi gereken kaat'ı bugün birçok kişi tarafından bilinmiyor. Oysa, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde yaşamış ve ona gönül vermiş ustalarca bugünlere kadar ulaşmış bu sanat, tarihimizi ve kültürümüzü korumak istiyorsak herkes tarafından bilinmelidir. Ona gerekli önemi verilmeliyiz ve kaat'ı sanatına sahip çıkmalıyız. Benim en büyük amacım bu sanatı duyurmak ve yaşatmak” diye konuştu.

ÜNVERLERİN KATKISI...Balibey Han'da bulunan Hayalim Sanat Evi adlı atölyesinde çalışmalarını ve verdiği eğitimleri sürdüren kattâ Nilüfer Damar Şen, kaat'ı sanatını gündeme getirip canlandırmayı kendine amaç edindiğini belirtti. Kaat-ı sanatının temel malzemesinin kağıt olduğunu ve bunun basit bir kağıt kesme sanatı olmadığını vurgulayan Şen, “Kağıtsız bir hayat yok. Kağıda dokunmadığımız tek bir gün bile yok. İnsan hayatında önemli bir malzemedir kağıt. Bu bakımdan kaat-ı sanatı bize çok yakın ve günümüzde adını duyurmayı daha çok hak eden bir sanattır” diye kaydetti. Cumhuriyet döneminde Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver'in özverili çalışmalarıyla kaybolmaya yüz tutmuş bu sanatın günümüze kadar ulaştığını belirten kattâ, “Kültürümüze ve tarihimize olan katkılarından dolayı hocamıza çok şey borçluyuz. Kaat'ı sanatının yaşıyor olması onun araştırmaları sayesindedir. Böylece kaat'ı ile ilgili bilgi ve örnek eserlere sahip olduk. Bilgiler bir araya geldi. Ayrıca, kızı Gülbün Mesera ve gelini Dürdana Ünver de onun izinden gittiler ve örnek birer Cumhuriyet kadını olarak bu sanata hayat verdiler” ifadelerini kullandı.

2004 yılından bu yana bu sanat ile ilgili eğitimler aldığını sözlerine ekleyen Şen, “Filografi ile ilgili merak duyarken denemelerim oldu ve çalışmalar yaptım. Çok da sevdim. Daha sonra bir gün karşılaştığım bir kaat'ı eseriyle büyülendim. İkisi çok farklı dallardı. Ben kaat'ı sanatına da yönelmek istedim. 2013 yılında kattâ Dilek Erim'den dersler aldım. Daha sonra da Dürdane Ünver hoca ile tanıştım ve ondan dersler almaya başladım. Bu dersler halen sürüyor. Dürdane hocamızın bitmek bilmeyen heyecanına tanıklık etmek beni çok etkiliyor” şeklinde konuştu.

KAAT'I NEDİR?..Kaat'ı sanatının emek ve sabır isteyen bir geleneksel sanat dalı olduğunu kaydeden Şen, bu sanat için az malzemeyle çok güzel eserlerin ortaya çıktığını ve sadece özveriye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Kesim kretuvarı, neşter, bant, cetvel ve aydınger kağıt gibi basit malzemeler kullanılarak çalışmaların yapıldığına değinen Şen, “Kanuni Sultan Süleyman ile en parlak dönemini yaşayan kaat'ı için özel kağıtlara ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için kağıtlarımızı yumurta akı ve nişasta ile kendimiz yapıyoruz. Doğal malzemeler ile boyuyoruz. Asitsiz, dokulu kağıtlar da kaat'ı kesimine uygun olabilir ve kullanılabilir. Kağıt keserken ebru kağıtları da kullanılabilir. Kaat'ı sanatının önemli eserlerini örnekleyerek çalışmalarımızı yaparız. Rıfkı dediğimiz oyma kesimlerde kendi yaptığımız kağıtları kullanırız. Bu kesimler, incelik ve ustalık ister. Bu nedenle zamanla ve sabırla oluşacak bir yetenektir. Öğrencilikten sonra özgün desenler de çalışılabilir elbette. Ben çalışmalarımda deriyi de bir malzeme olarak kullanıyorum. Gelecek Mayıs ayında Balyan yaprağı üzerine çalıştığım kaat'ı örnekleriyle bir sergi açacağım” dedi. 


DİĞER Yaşam Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
 • Yerlisi de yabancısı da oraya akın etti
  Yerlisi de yabancısı da oraya akın etti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Adil Öksüz'ün yeni görüntüleri ortaya çıktı
  Adil Öksüz'ün yeni görüntüleri ortaya çıktı
 • 'Öğretmenim canım benim' şarkısının ünlü bestecisi vefat etti!
  'Öğretmenim canım benim' şarkısının ünlü bestecisi vefat etti!
 • Bursa'da taksiciyi böyle gasp ettiler!
  Bursa'da taksiciyi böyle gasp ettiler!
 • Cinsel tacizin en çok görüldüğü yer!
  Cinsel tacizin en çok görüldüğü yer!
 • Bursa'da uyuşturucu operasyonu
  Bursa'da uyuşturucu operasyonu
 • Uşak’ta esrarengiz olay
  Uşak’ta esrarengiz olay
VİDEO GALERİ
YUKARI