Bugun...
Bizi izleyin:Felsefi bakışla hukuk ve adalet

Tarih: 16-07-2017 16:17:28 + -


Uludağ Üniversitesi'nden Metin Becermen, “İzler ve Patikalar” adlı kitabında okuru, filozofların hukuk ve adalet konusundaki düşüncelerinin ışığında ilginç bir yolculuğa çıkarıyor.


Felsefi bakışla hukuk ve adalet

DİLEK ATLI


Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Metin Becermen'in, Sentez Yayınları'ndan çıkan “İzler ve Patikalar” kitabı, felsefe meraklılarına yeni bir okuma serüveni sunuyor. Farklı dergilerde kaleme aldığı makalelerinden, katıldığı sempozyum ve kongrelerde sunduğu bildirilerden oluşan bir seçkiyi kitaplaştırdığını kaydeden Becermen, “Bu kitaptaki yazılar arasındaki konu bağlamı hukuk ve adalet üzerinde yoğunlaşıyor. Türkçe dilinde felsefe konusundaki düşüncelerim, yol arayışları da diğer bölümlerde” diye konuştu.


İzler ve Patikalar kitabında Hegel, Marx, Platon, Nietzsche, Adorno, Foucault gibi filozofların ışığında kaleme aldığı yazılarında çeşitli saptamalarda bulunan Becermen, “Kitapta hukuk kavramını Hegel'in görüşü üzerinden ele alırken, Marx'ın dünyayı değiştirmek üzerine düşüncelerini Platon'la karşılaştırdım. Platon'un söylediklerini önemsiyorum çünkü. Marx ve Platon için başka dönemlerin insanları denebilir belki ama ben böyle olduğunu düşünmüyorum. Aksine, bu karşılaştırmanın başka bir ufuk açtığına inanıyorum” dedi. 


Kitabında ünlü filozof Nietzsche'nin birçok farklı kesim tarafından sahiplenilmesine ve sözlerinin farklı ya da yanlış yorumlanarak günümüze kadar ulaşmasına da değinen Becermen, şunları kaydetti: 


“Nietzsche felsefede bir yol ayrımı. Ondan önce sistematik ve dizgesel bir yazım varken, Nietzsche bölük pörçük yazıyor. Tabii bunda da bir sistematiklik bulmak mümkün. Felsefi düşünceyi edebi dille anlatması sözkonusu. Onu diğerlerinden farklı kılan bir diğer özellik daha var. Platon'dan beri var olan bir gelenek. Akıl yürütmeyle ilerleyen bir gelenek. Bu kavram, 17. yüzyılda felsefenin gündemine rasyonellikle girdi. Akıl yürütme bir rasyonellik değil aslında; rasyonellik, bir tür akıl yürütmedir. Bir dönem felsefeye hâkim olmuş bir akıl yürütme. İşte buna, Nietzsche'nin bir eleştirisi var. Bu eleştiri, Platon'a kadar gidiyor. Onu, iki ayrı dünya yaratmakla eleştiriyor. Böylelikle önemseniyor. Çünkü ona göre bir dünya var; o da bu dünya.”


PLATON'UN DEVLET'İ...


Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü yayını olan Kaygı Dergisi'nin editörlüğü'nün yanı sıra, Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde iki yılda bir gerçekleştirilen “Uluslararası Felsefe Kongresi”ni düzenleyen kadroda yer alan Becermen, İzler ve Patikalar'da adalet üzerinde durmasını Platon'un Devlet kitabına dayandırarak, şöyle açıkladı:


“Devlet kitabının birinci bölümünde adalet nedir sorusunda borç kavramı üzerinde durulur. Burada borç, 'hak' kelimesinin karşılığıdır. Hak, sadece verilen bir şey değil; ayrıca korunan bir şeydir. Bunu nasıl anlamak gerek? Hak, birbirimizde korumamız gereken bir şeydir şeklinde. Devletin bizde koruması gereken değil sadece. Bunun sağlandığı yerde adalet gerçekleşir. Yani, Platon'un Devlet kitabına göre borcumuz olan hakkımızı koruduğumuz zaman adalet yani, doğruluk sağlanır.” 


Becermen'in İzler ve Patikalar kitabında ayrıca, “Birlik ve Çokluk”, “Etik ve Politik Bir Aktör Olarak Kişi” gibi makaleler yer alıyor. 


'Nietzsche sözleriyle yanlış anlaşıldı'


Nietzsche'nin, metaforlar üzerinden düşünen biri olarak sözlerinin yanlış anlaşıldığını vurgulayan Becermen, “Örneğin, 'Beni öldürmeyen şey, güçlendirir' bilme çabasıyla ilgili bir sözdür. Bilmenin yüzleşme doğurduğunu bu bilme ve yüzleşme halinin acı verdiğini ve güçlenmeyi sağladığını ifade eder. Bir diğer sözü olan 'Kadınlara mı gidiyorsun? Kırbacı Unutma!' sözü de yanlış anlaşılıyor. Aslında, kırbaç burada erkekte değil, kadında. Kadının gücünü temsil ediyor. Erkeklerden daha güçlü olduğunu ifade ediyor. Bu, kadınlara ait bir tespittir” dedi. 


DİĞER Yaşam Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bursaspor 3-2 Alanyaspor
  Bursaspor 3-2 Alanyaspor
 • Bursa'daki bu okulda minikler hayvanlarla iç içe
  Bursa'daki bu okulda minikler hayvanlarla iç içe
 • Kültürpark ilgi bekliyor
  Kültürpark ilgi bekliyor
 • Kamuflajı giydi 270 kuş türü belgeledi
  Kamuflajı giydi 270 kuş türü belgeledi
 • İznik küllerinden yeniden doğuyor
  İznik küllerinden yeniden doğuyor
 • Bursa’da demokrasi nöbeti
  Bursa’da demokrasi nöbeti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Beton mikseri köprü üzerinden böyle düştü
  Beton mikseri köprü üzerinden böyle düştü
 • Elektrikli bisiklet hırsızlığı güvenlik kamerasında
  Elektrikli bisiklet hırsızlığı güvenlik kamerasında
 • Başbakan'dan 15 Temmuz şehidinin ailesine taziye ziyareti
  Başbakan'dan 15 Temmuz şehidinin ailesine taziye ziyareti
 • Kızılay, kurban hisse bedellerini açıkladı
  Kızılay, kurban hisse bedellerini açıkladı
 • Uyuşturucu almak için anaokulunu soyan hırsız kamerada
  Uyuşturucu almak için anaokulunu soyan hırsız kamerada
 • Ayvalık'ta orman yangını
  Ayvalık'ta orman yangını
VİDEO GALERİ
YUKARI