Bugun...
Bizi izleyin:En uzun orucu tutuyorlar

Tarih: 09-06-2017 23:55:42 + -


İzlanda'da oruç yaklaşık 22 saat sürüyor. İmam Uvlani, "Her ne kadar saatler uzun olsa da Müslümanlar burada bir araya geldiğinden orucun uzunluğunu hissetmiyorlar." dedi.


En uzun orucu tutuyorlar

Atlas Okyanusu'ndaki ada ülkesi İzlanda'da yaşayan Müslümanlar, yaklaşık 22 saatle en uzun orucu eda ediyor.
 

Yaklaşık bin 500 Müslüman'ın yaşadığı ülkede, oruçlar neredeyse gece yarısı açılıyor. İmsakın yerel saatle 02.00 civarı olduğu ülkede oruç yaklaşık 22 saat sürüyor. Ancak Müslümanlar, bu durumdan hiç de şikayetçi değil.
 

Başkent Reykjavi̇k'teki camiler, ramazanın başlamasıyla iftar yapılan mekanlara dönüşüyor. Cami olarak da hizmet veren İzlanda İslam Vakfı'nda iftar için bir araya gelenler, saat 23.48'de ezanın okumasıyla önce su içip, vaktin geçmemesi için hemen akşam namazlarını kılıyor.
 

Namazın ardından birlikte hazırlanan yemekler, masalara dağıtılarak iftara geçiliyor. Aralarında yıllardır İzlanda'da yaşayanların yanı sıra yeni gelen sığınmacıların bulunduğu farklı ülkelerden Müslümanlar, yan yana iftar yapıyor. Kaşık seslerine sohbetlerin eşlik ettiği iftar, sadece açlığa son vermiyor, ülkelerinden uzaktaki Müslümanların ruhlarını da doyuruyor.
 

"İlk üç gün zorlanıyorlar ama sonra normale dönüyorlar"
 

Fas asıllı İmam Abdülaziz Uvlani, "Her ne kadar saatler uzun olsa da, Müslümanlar burada bir araya geldiği için orucun uzunluğunu hissetmiyorlar. Çünkü burada bir aile gibiyiz. Gündüz saatlerinde buraya geliyorlar, Kur'an-ı Kerim okuyorlar, ibadet ediyorlar, yemekleri hazırlıyorlar. İftar zamanını düşünmüyorlar bile. İlk üç gün zorlanıyorlar ama sonra normale dönüyorlar." dedi.
 

"Oldukça uzun, yaklaşık 22 saat sürüyor"
 

Pakistanlı öğrenci Furkan Khan da, "Ülkemle kıyaslayacak olursak oruç oldukça uzun, yaklaşık 22 saat sürüyor. Hava çok iyi. Şimdilik gayet iyi, tadını çıkarıyoruz." diye konuştu.
 

Dört senedir İzlanda'da yaşayan 32 yaşındaki Pakistanlı İmran Hüseyin de "Oruç çok uzun, 22-23 saat kadar. Uzun sürse de çok hoşumuza gitti. Bu benim buradaki 4. ramazanım." ifadesini kullandı.
 

Yine 24 yaşındaki Pakistanlı sığınmacı Zain Naseem, "Bu benim İzlanda'daki ilk ramazanım. İlk kez olduğu için çok zorlandım. Ancak önümüzdeki yıllarda, böyle uzun saatlere alışmam gerekecek." dedi.
 

"Benim için en iyi ramazan"
 

İzlanda'ya yeni gelenlerden Pakistanlı Muhammed Aziz, "Benim için en iyi Ramazan. Tüm gün oruç tutuyoruz. Gece de ibadet ediyoruz. Allah'tan orucumuzu ve yaptıklarımız kabul etmesini diliyoruz." dedi.
 

15 aydır İzlanda'da yaşayan Sırbistanlı Enes İbrahimoviç, iftar zamanını beklerken bazen evde bir şeyler yaptığını, bazen de camiye gittiğini dile getirerek, "Her zamanki gibi namaz kılıyoruz, Kur'an-ı Kerim okuyoruz, elhamdülillah çok iyi gidiyor. İftara kadar vakit öldürmeye çalışıyorum." ifadesini kullandı.
 

İzlanda'ya sığınmacı olarak gelen Lübnanlı İmad Et-Türk de ramazanın camiler dışında hissedilmemesinden şikayet ederek, "Sadece bu camide ramazanı hissediyoruz. Maalesef dışarıda ramazanı hissedebileceğiniz hiçbir yer yok." değerlendirmesini yaptı.
 

80'i Türk bin 500 Müslüman yaşıyor
 

İzlanda, en az Müslümanın yaşadığı ülkeler arasında yer alıyor. Sayıları bin 500'ü bulan Müslümanlar, 330 bin kişilik İzlanda nüfusunun yaklaşık yüzde 0,5'ini oluşturuyor. Ülkede yaşayan Müslümanların çoğunluğunu sığınmacılar oluşturuyor.
 

İzlanda en az Türk'ün yaşadığı ülkelerden. Dışişlerine göre, ada ülkesinde 80 civarında Türk vatandaşı ikamet ediyor.
 

İzlanda'dan bahseden en eski İslami kaynak olan Muhammed El İdrisi'nin 12. yüzyılda kaleme aldığı Nüzhetü'l-Müştak fi İhtirakı'l-Afak'ta, ülkenin Kuzey Denizi civarında olduğu belirtiliyor.
 

Vikinglerin ticari faaliyetleri nedeniyle Müslümanlarla Ortaçağ'da temas kuran İzlandalılar, 1000'li yıllarda Hıristiyan olduktan sonra Kudüs'e yaptıkları seyahatlerde Müslümanlarla daha fazla etkileşim içine girdiler.
Kaynak: AA - Foto: AADİĞER Dünya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bursa Hayvanat Bahçesi'ne bayram tatilinde yoğun ilgi
  Bursa Hayvanat Bahçesi'ne bayram tatilinde yoğun ilgi
 • Bursa'da bin 250 polisle uyuşturucu operasyonu
  Bursa'da bin 250 polisle uyuşturucu operasyonu
 • Trabzonspor - Bursaspor maçından kareler
  Trabzonspor - Bursaspor maçından kareler
 • Şırnak'ta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendi
  Şırnak'ta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendi
 • Temiz enerji için ormanı yok edecekler
  Temiz enerji için ormanı yok edecekler
 • Bursaspor - Gençlerbirliği maçından kareler
  Bursaspor - Gençlerbirliği maçından kareler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kesik at başları mahalleyi ayağa kaldırdı
  Kesik at başları mahalleyi ayağa kaldırdı
 • Bursa polisi Ramazan ayında fuhuşa izin vermedi
  Bursa polisi Ramazan ayında fuhuşa izin vermedi
 • Kazada ölen anne ve 5 aylık oğluna ağlatan cenaze töreni
  Kazada ölen anne ve 5 aylık oğluna ağlatan cenaze töreni
 • Rafting botlarıyla sünnet konvoyu yaptılar
  Rafting botlarıyla sünnet konvoyu yaptılar
 • Damatsız da olsa düğün hayaline kavuştu
  Damatsız da olsa düğün hayaline kavuştu
 • Bursa'da feci kaza: Çok sayıda yaralı var
  Bursa'da feci kaza: Çok sayıda yaralı var
VİDEO GALERİ
YUKARI