Bugun...
Bizi izleyin:Çile yolculuğu başladı

Tarih: 20-05-2017 04:00:00 + -


Bursa'nın Yenişehir, Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerindeki köylerinde, derme çatma çadırlarda yaşayan mevsimlik tarım işçilerinin çile yolculuğu başladı. Çadır kentlere yerleştirilen tarım işçilerinin barınma, sağlık, eğitim, sosyal güvence ve güvenlik sorunu bu yıl da Hükümetin hazırlattığı genelgeye rağmen hala çözülebilmiş değil…


Çile yolculuğu başladı

RABİA DENİZ

Her yıl Nisan- Mayıs aylarında tarımda çalışmak için Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır'dan gelen mevsimlik işçilerinin Bursa'ya çile yolculuğu başladı. Yenişehir, Mustafakemalpaşa ve Karacabey İlçelerinde kurulan çadır kentlere yerleştirilen tarım işçilerinin çalışma koşullarıysa Hükümetin 2010 yılında hazırlattığı Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesine İlişkin Genelge'ye rağmen değişmedi.

Mevsimlik tarım işçileri Bursa'ya kiraladıkları minibüslerle kamyon kasasında tehlikeli bir yolculukla geliyor. Çadır kamplar yerleşim yerlerinin dışında olup, barınma ve çalışmayla ilgili hiçbir güvenlik önlemi alınmıyor. Yine bu işçilerin tarlalara taşınması da üstü açık olarak kamyonet kasalarında yapılıyor. Çadır kampların tümünde kampta yaşayanların sağlığını olumsuz etkileyebilecek düzeyde barınma sorunları mevcut. Kamp alanlarının hiç birinde düzgün bir altyapı yok. Bazı kamplarda su ve elektrik uygun olmayan koşullarda sağlanırken, bazılarında su ve elektrik bile bulunamıyor. Hiçbir kampta katı ve sıvı atıkların sağlığı olumsuz etkilemeyecek biçimde toplanmasına ilişkin bir altyapı çalışması bulunmuyor.

KOŞULLAR YETERSİZ

Gezici tarım işçilerinin sosyal güvenceleri de yok. Günde 30- 50 liraya çalışan tarım işçilerinin yanlarında getirmek zorunda kaldığı çocuklar ise eğitim sisteminin dışında kalıyor. Herhangi bir sosyal güvenceleri olmaksızın sabahın erken saatlerinden akşama kadar tarlalarda çalışan işçiler, yorgunluklarını atmak üzere gittikleri çadırlarında da ayrı ayrı sorunlarla boğuşuyor. Bursa'da 2010 yılından bu yana mevsimlik tarım işçileriyle ilgili hazırlanan raporlar yetkililere sunulsa da bu yıl da kurulan çadırlarda aynı sorunları görmek mümkün.

Öte yandan mevsimlik tarım işçilerinin çalışma standartlarını yükseltmek için yetkililere çağrıda bulunan ve başında hekimlerin bulunduğu çalışma grubunun hazırladığı çözüm önerileri ise şöyle; “Yerel yönetimler tarafından barınma koşullarının düzeltilmesi gereklidir. Kampların olmazsa olmazı sağlıklı yaşam için temiz ve yeterli su, altyapı, tuvalet, banyo elektrik ihtiyaçları sağlanmalıdır. Kamplarda aşılama, gebe ve bebek takipleri yapılmalıdır. Aileleriyle birlikte gelen okul çağındaki çocukların eğitimleriyle ilgili kamplara eğitim alabilecekleri konteynerlar ve oyun alanları kurulmalıdır. İşçilerin iş kanununa alınması için 2010 yılında Resmi Gazete'de yayımlanan genelgeye uyulmalıdır.”


DİĞER Bursa Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • 20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi başladı
  20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi başladı
 • Polis engelli çocukları ağırladı
  Polis engelli çocukları ağırladı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan-Trump görüşmesinden ilk fotoğraflar
  Cumhurbaşkanı Erdoğan-Trump görüşmesinden ilk fotoğraflar
 • Bursaspor - Beşiktaş
  Bursaspor - Beşiktaş
 • Bu evde her şey tepetaklak
  Bu evde her şey tepetaklak
 • Prag'da bahar başka
  Prag'da bahar başka
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Karacabey, yavru ayıya sahip çıktı
  Karacabey, yavru ayıya sahip çıktı
 • 20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi başladı
  20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi başladı
 • Erdoğan: 'Bizim zorlamayla, baskıyla asla işimiz olmamıştır'
  Erdoğan: 'Bizim zorlamayla, baskıyla asla işimiz olmamıştır'
 • 45 tonluk tank Güvercin Adası'na taşındı
  45 tonluk tank Güvercin Adası'na taşındı
 • Gasp ettiği araçla köfteciye dalan katil zanlısı hakim karşısında
  Gasp ettiği araçla köfteciye dalan katil zanlısı hakim karşısında
 • 62 bin incili Nilüfer Hatun kaftanı göz kamaştırıyor
  62 bin incili Nilüfer Hatun kaftanı göz kamaştırıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI