Bugun...
Bizi izleyin:Büyükşehir'e tarih başkenti bir kardeş

Tarih: 20-05-2017 04:00:00 + -


Osmanlı'ya 130 yıla yakın başkentlik yapan Bursa ile Bulgaristan İmparatorluğuna iki asır başkentlik yapan Veliko Tarnovo arasında kardeşlik protokolü imzalandı.


 Büyükşehir'e tarih başkenti bir kardeş

Büyükşehir Belediyesi'nin kardeşlerine Bulgaristan'dan bir yenisi daha eklendi. Bugüne kadar gelen talepler üzerine Bulgaristan'ın Veliko Tarnovo şehrine başta çocuk parkları düzenlemesi olmak üzere çeşitli desteklerde bulunan Büyükşehir Belediyesi ile Veliko Tarnovo Belediyesi arasında kardeşlik protokolü imzalandı. Osmanlı İmparatorluğu'na 130 yıla yakın süre başkentlik yapan Bursa ile 1185 yılında ikinci Bulgaristan İmparatorluğu'nun kuruluşunun ilan edildiği ve 1393'te Osmanlılar gelene kadar da başkent olarak kalan Veliko Tarnova arasındaki kardeşlik, tarihi benzerlikler açısından da önem taşıyor.

ÜLKELER ARASI BAĞ GÜÇLENİYOR

Dobruca Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kardeş, dost Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bir köprü daha kurulduğunu hatırlattı. Her türlü birikime sahip Bursa'nın en önemli özelliklerinden birinin de Balkan şehri kimliği olduğunu dile getiren Başkan Altepe, nüfusun yarısının Balkan kökenli, yüzde 30'unun ise Bulgaristan ile bağlarının olduğunu vurguladı. Aynı coğrafyayı paylayan, yüzyıllarca aynı kaderi yaşayan iki ülke arasındaki bu tür kardeşlik ilişkilerini çok önemsediklerini ifade eden Başkan Altepe, “Uzun yıllar araya giren boşluk ve soğukluğu bu tür işbirlikleri ile ortadan kaldırmalıyız. Onun için ilişkilerin daha da gelişmesi gerekir. Bizlere düşen, sosyal, kültürel, ekonomik işbirliği yapma konusunda elimizden gelen gayreti göstermektir. Bursa kardeşliğin güzel sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Şehirlerimiz arasındaki bu çalışmalar aynı zamanda Türkiye Bulgaristan arasındaki köprülerin daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Veliko Tarnovo Belediye Başkanı Daniel Dimitrov Panov da özellikle son üç yıldır Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin desteklerini yanlarında gördüklerini belirterek, Meclis'ten çıkan kararla kardeşlik bağını resmiyete döktüklerini hatırlattı. Panov, bölgeye kazandırılan çocuk parkları başta olmak üzere her türlü destek nedeniyle Başkan Altepe'ye teşekkür etti.

Veliko Tarnovo Belediyesi Meclis başkanı Densistov Angelov da Bursa'da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, imzalanan protokolün iki şehir için de hayırlı olmasını diledi.


DİĞER Bursa Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Kamuflajı giydi 270 kuş türü belgeledi
  Kamuflajı giydi 270 kuş türü belgeledi
 • İznik küllerinden yeniden doğuyor
  İznik küllerinden yeniden doğuyor
 • Bursa’da demokrasi nöbeti
  Bursa’da demokrasi nöbeti
 • Bursaspor’un yeni sezon formaları görücüye çıktı
  Bursaspor’un yeni sezon formaları görücüye çıktı
 • Efsane haline gelmiş komik tweetler
  Efsane haline gelmiş komik tweetler
 • Tarihi camilerde mahyalı 15 Temmuz mesajı
  Tarihi camilerde mahyalı 15 Temmuz mesajı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İstanbul’da beklenen şiddetli yağmur dolu ile birlikte geldi
  İstanbul’da beklenen şiddetli yağmur dolu ile birlikte geldi
 • Yabani hayvanların Bursa’ya getirilme görüntüleri paylaşıldı
  Yabani hayvanların Bursa’ya getirilme görüntüleri paylaşıldı
 • Yıldırım: 'Biz sizi Alman şirketi olarak görmüyoruz'
  Yıldırım: 'Biz sizi Alman şirketi olarak görmüyoruz'
 • Erdoğan, bakan ve milletvekilleriyle bir araya geldi
  Erdoğan, bakan ve milletvekilleriyle bir araya geldi
 • Kalbi duran savaş mağduru kaplan Bursa'da hayata döndürüldü
  Kalbi duran savaş mağduru kaplan Bursa'da hayata döndürüldü
 • Kendi Dilinden FETÖ-Örgütlü Bir Din İstismarı sunumu
  Kendi Dilinden FETÖ-Örgütlü Bir Din İstismarı sunumu
VİDEO GALERİ
YUKARI