Bugun...
Bizi izleyin:Bursa'ya dev cami ve külliye

Tarih: 07-04-2017 13:51:00 + -


Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yaptırılan ve 4500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği Kalemdar Camii ve Külliyesi’nin temeli, Bursa Valisi İzzettin Küçük ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katıldığı törenle atıldı.


Bursa'ya dev cami ve külliye

Kalemdar Camii ve Külliyesi’nin temel atma töreni, Akyıldız bölgesinde yapıldı. Törene Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay, İl Müftüsü İzani Turan ve vatandaşlar katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, camilerin halkın toplanma yerleri, ibadethane ve sosyal hayatın can damarları olduğunu kaydetti. Türk kültüründe camilerin hiçbir zaman sadece ibadet yapılıp kapılarına kilit vurulan yerler olmadığını dile getiren Başkan Altepe, bu alanların ibadetin yanında hem bir eğitim kurumu hem de sosyal ve kültürel faaliyetlerin merkezi mekanlar olduğunu ifade etti. Son zamanlarda oturan külliye kavramının zenginleşmesiyle birlikte ibadet alanlarının toplumsal yapının gerekleriyle donatılan mekanlar halini aldığını söyleyen Başkan Altepe, “Artık camilerimiz; sosyal alanlardan eğitim imkanlarına, toplantı salonlarından, internet hizmetlerine kadar çağın gerektirdiği tüm donanımlarla birlikte inşa ediliyor. Bugün temelini attığımız Yunuseli Kalemdar Camii ve Külliyesi de inşallah tamamlandığında geleneksel değerlerimizin yaşatıldığı, çevresine hayat veren bir yapı olacak. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Bursa Valisi İzzettin Küçük ise konuşmasında, Kalemdar Camii ve Külliyesi’nin önemine dikkat çekti. Camilerin daima millete emanet edildiğini ve tuğla tuğla kademe kademe zamanla işlendiğini kaydeden Vali Küçük, “Ecdadtan bize çok şey kaldı fakat en önemlisi de 3 haslet kaldı. Bunlar adalet duygusu, iyilik duygusu ve ilim duygusudur. Bunları yaşatmak, bizler için öncelikli görevdir. Camiler mübarektir fakat külliyelerle birlikte daha da kıymetlidir. Burası da inşallah ilmin neşredildiği, adalet ve iyilik duygularının tesis edildiği güzel bir yapı olacak” diye konuştu.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da cami ve okul mekanlarını ana hizmet alanı olarak gördüklerini ifade etti. Yaptıkları çalışmalarda camilerin etrafını açtıklarını, yeni camiler yaptıklarını ve okul alanlarını çoğalttıklarını hatırlatan Dündar, Kalemdar Camii ve Külliyesi’nin temelinin de yine Osmangazi ve Büyükşehir belediyelerinin desteğiyle atıldığını anlattı.

BURSA'NIN EN BÜYÜĞÜ ÜNVANINI ALACAK

Protokol konuşmalarının ardından caminin temeli, Bursa İl Müftüsü İzani Turan’ın duasının ardından protokol üyeleri tarafından yapıldı.

Kalemdar Camii ve Külliyesi 12.5 dönümlük alanda projelendirildi. 4100 metrekare üzerine oturtulan cami, tamamlandığında Bursa’nın en büyüğü ünvanını alacak.  4500 kişilik caminin de bulunduğu külliye içerisinde aşevi, öğrenci yurdu, konferans salonu, kütüphane, misafirhane, Kuran-ı Kerim eğitim merkezi, spor tesisi ve havuz yer alacak.HABER VİDEOSUBursa'da külliyeler yükseliyor paylaşan: OlayGazetesi
DİĞER Bursa Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İznik küllerinden yeniden doğuyor
  İznik küllerinden yeniden doğuyor
 • Bursa’da demokrasi nöbeti
  Bursa’da demokrasi nöbeti
 • Bursaspor’un yeni sezon formaları görücüye çıktı
  Bursaspor’un yeni sezon formaları görücüye çıktı
 • Efsane haline gelmiş komik tweetler
  Efsane haline gelmiş komik tweetler
 • Tarihi camilerde mahyalı 15 Temmuz mesajı
  Tarihi camilerde mahyalı 15 Temmuz mesajı
 • Maltepe'de Adalet Mitingi
  Maltepe'de Adalet Mitingi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Otomobil yağmur suyu kanalına düştü
  Otomobil yağmur suyu kanalına düştü
 • Kayıp Katarlı çocuk bulundu
  Kayıp Katarlı çocuk bulundu
 • Samanlı'ya 15 liselik kampus ve devlet hastanesi geliyor
  Samanlı'ya 15 liselik kampus ve devlet hastanesi geliyor
 • 28 yıl süren dava sonunda köy konağı yıkıldı
   28 yıl süren dava sonunda köy konağı yıkıldı
 • Yıldırım: Milletin adamı olursanız, ne olursa olsun hiçbir şey olmaz
  Yıldırım: Milletin adamı olursanız, ne olursa olsun hiçbir şey olmaz
 • Anne kedi, yavrusu kurtarılırken başından ayrılmadı
  Anne kedi, yavrusu kurtarılırken başından ayrılmadı
VİDEO GALERİ
YUKARI