Bugun...
Bizi izleyin:Bursa'da geçen psikolojik roman

Tarih: 06-01-2017 17:34:33 + -


Hanife Yıldız Yağcı, konusu Bursa'da geçen ilk romanı “Kayıp Zaman”da bir baba oğul hikâyesini ele alıyor. Yağcı altı yılda tamamladığı kitabı için “Psikolojik türde bir roman kaleme aldım” diyor.


Bursa'da geçen psikolojik roman

DİLEK ATLI


Eğitimci ve yazar Hanife Yıldız Yağcı'nın Karina Yayınevi'nden çıkan romanı “Kayıp Zaman”, raflarda yerini aldı. Psikolojik roman türünde ve seksenli yıllardan günümüze uzanan bir baba oğul hikâyesini konu alan romanla ilgili uzun araştırma ve okumalar yaptığını belirten Yağcı, kitabını altı yılda tamamladığını söyledi. 


Uludağ Üniversitesi Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı Din Psikolojisi Bölümü'nde yüksek lisansını tamamlayan ve 'Dini Obsesif Kompulsif Bozukluklar' konulu teziyle Türkiye'de yapılmış ilk akademik çalışmaya imza atan Yıldız Yağcı, “Yıllar önce Kaplıkaya'da bulunan huzurevine bir ziyarette bulunmuştum. Orada hissettiklerimi eve döndüğümde bir paragraf olarak yazmış ve bırakmıştım. Bu roman, o paragraftan yola çıkarak 6 yılda yazıldı” dedi.


YAS YERİNE YOLA DEVAM...


Romanın düşünsel olarak psikolojiyi, felsefeyi, tasavvufu harmanlayan bir çalışma olduğunu söyleyen Yağcı, “Kitap, Türkiye'nin yakın tarihindeki gelişmelere eleştirel bir biçimde yaklaşmaktadır. Hem birey olurken geçirilen sancılı süreçleri, insanın içinde barındırdığı çelişkileri, insan olmanın sınırlılıklarını, toplumsal süreçlerin insanı sıkıştırdığı dar alanı konu alır, hem de toplum olarak geçirdiğimiz travmatik süreçleri, sosyokültürel açıdan yürütülen var olma çabasını irdeler. Okuyucu bireysel olarak baş karakter Selim'in iyileşmesine tanık olurken, toplumsal olarak
iyileşmemizin ve yaralarımızı sararak yolumuza devam etmemizin ipuçlarını elde eder” diye konuştu. 


Kitabın ana mesajının “Kaybettiklerimizin yasını tutmak değil, edindiğimiz tecrübelerle ve sahip olduklarımızla yola devam etmek” olduğunu sözlerine ekleyen Yağçı, romanla ilgili şunları kaydetti: 


“Selim, babadan yoksunlukla büyümüş birtakım nevrotik rahatsızlıkları olan genç bir adamdır. Doktora teziyle ilgili bir araştırma yapmak üzere gittiği Kaplıkaya Huzurevi'nde tanıştığı yaşlı bir adam ona belirsiz olan ailevi geçmişiyle ilgili birtakım ipuçları verir. Selim, bu ipuçlarının peşine düşer ve bu süreçte önünde merak, sevinç, hüzün, özlem, hayıflanma, öfke, anlama gibi pek çok çelişkili duyguyu bir arada duyarak ilerleyeceği bir yol belirir.”


BURSA MEKANLARI...


Romanda mekan olarak Bursa'nın kullanıldığını belirten yazar, şöyle devam etti:


“Setbaşı başta olmak üzere Yeşil, Emirsultan, Maksem, Tophane, Çekirge gibi tarihi semtler ve bu semtlerin geçmiş, günümüzdeki zamanları romanda yer alıyor. Setbaşı'nda bir konakta geçen ve kurgudaki olayın çözümlenmesinde önemli bir rol oynayan bir mekân da var. Bunun yanı sıra Kapalıçarşı, Kozahan, Tahtakale gibi tarihi çarşılar ana karakterin gözünden tasvir ediliyor. Kitapta ayrıca 50'li, 70'li ve 80'li yılların Bursa'sına ve o yılların sosyal yaşantısına, toplumsal alışkanlıklarına, düşünsel, kültürel ve sanatsal pratiklerine atıflar var.” 


TANPINAR'DAN ETKİLENMİŞ
 

Türk edebiyatının değerli yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar'dan çok etkilendiğini dile getiren Yıldız Yağcı, baş karakter Selim'in zaman olgusuyla olan derdine dikkat çektiği “Kayıp Zaman” romanının, Bursa ile ilişkili oluşu ve sürükleyici olay örgüsü bakımından okurların ilgisini çekeceğini ifade etti. Genç yazar, “Romanın Bursalı her yaştan ve kültür düzeyinden okuyucunun ilgisini uyandıracağı kanısındayım” dedi.


DİĞER Yaşam Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Kayserispor 2-0 Bursaspor
  Kayserispor 2-0 Bursaspor
 • Bursaspor 1-1 Fenerbahçe
  Bursaspor 1-1 Fenerbahçe
 • Timsah Arena'da 40 bin taraftar!
  Timsah Arena'da 40 bin taraftar!
 • Medipol Başakşehir 1-0 Bursaspor
  Medipol Başakşehir 1-0 Bursaspor
 • Bursaspor - Adanaspor
  Bursaspor - Adanaspor
 • Bursa'da 1 ton hamsi dağıtıldı
  Bursa'da 1 ton hamsi dağıtıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Önce işyerini soydular, sonra da lüks otomobili çaldılar
  Önce işyerini soydular, sonra da lüks otomobili çaldılar
 • Cumhurbaşkanı'na sevgilerini şiir ve notalarla anlattılar
  Cumhurbaşkanı'na sevgilerini şiir ve notalarla anlattılar
 • Bursa'da kaza anı kameralara böyle yansıdı!
  Bursa'da kaza anı kameralara böyle yansıdı!
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konvoyunda üzücü kaza
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konvoyunda üzücü kaza
 • Bursa'da bebek bezlerinin içinden kaçak sigara çıktı
  Bursa'da bebek bezlerinin içinden kaçak sigara çıktı
 • Yürüyemez deniliyordu, doktoru sayesinde bir ayda yürüdü
  Yürüyemez deniliyordu, doktoru sayesinde bir ayda yürüdü
VİDEO GALERİ
YUKARI