Bugun...
Bizi izleyin:Aysever: Kitap okurunu seçer

Tarih: 07-04-2017 10:51:08 + -


Yazar Enver Aysever, son romanı “Gece Bekçisinin Rüyasını Görüyoruz”un imza gününde Bursalı okurlarıyla bir araya geldi. Aysever, “Okur kitabı seçmez, kitap okurunu seçer” dedi.


Aysever: Kitap okurunu seçer

Dilek Atlı

Gazeteci ve yazar Enver Aysever, Kristalpark Ezgi Kitabevi'nde gerçekleştirilen söyleşi ve imza gününde Bursalılarla buluştu. “Enver Aysever ile Gece Bekçisinin Rüyasını Görüyoruz” adını taşıyan söyleşide yazar, Doğan Kitap'tan çıkan son kitabı üzerinden edebiyatla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dinleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Aysever, söyleşiden sonra okurları için kitaplarını imzaladı.

'RADYO İLE BÜYÜDÜM...'

Sözlerine geçtiğimiz 15. Bursa Kitap Fuarı'nı hatırlatarak başlayan Aysever, günümüzde bazı yayın ve yazarların kalitesiz ürünlere imza attığını belirterek, “Eskiden Server Tanilli, Rıfat Ilgaz, Tomris Uyar için fuarlara giderdik. Yine de memleketin neresine giderseniz gidin Oğuz Atay deyince, Attilâ İlhan deyince gözleri parlayan okurlar da var” diye konuştu. Aysever, “Gece Bekçisinin Rüyasını Görüyoruz” ile ilgili ise şunları aktardı:

“41 yıl önce Datça'ya gittim. Bir tür Datçalıyım, Can Yücel kadar olmasa da tanınırım. Başladığım romandan memnun kalmadım ve vazgeçtim. Ben radyolarla büyüdüm. 'Arkası Yarınlar'la yetiştim. Bu nedenle bir radyoyu konuşturmaya başladım romanda. Sonra kahramanlar devreye girdi. Bir distopya gibi dursa da hikâye, değil elbette.”

Okurlar için söylenen “Ne okursan oku” görüşünün yanlış olduğunu vurgulayan yazar, “Melih Cevdet Anday 3 bin kitap okuyarak ömrünü geçireceğini hesaplamış. Bu nedenle kısıtlı ömrümüzde iyi ve kötü kitabı ayırıp, seçerek okumalıyız” dedi.

Kişisel gelişim kitaplarını eleştiren Aysever, “İyi edebiyat yapıtları okumak gerekir. Kitap tavsiye etmek doğru bir şey değil. Herkes her dili kavrayamaz. Kitap meselesinde ölçü, bir anahtarla başkasının kapısını açmaktır. Sâlah Birsel okuyunca birçok başka yazar ya da yapıta atıfta bulunduğunu bilmeliyiz. İyi kitap, doğurur. Bir roman başka romanın kapısını açar. Sait Faik veya Sabahattin Ali ayrı ekollerdir ama ikisi de iyi öykücüdür” diye konuştu.

Oğuz Atay, Leyla Erbil, Sevgi Soysal, Melih Cevdet Anday, Tahsin Yücel gibi ustalardan örnekler veren Aysever, “Tarihi, kişisel gelişimi ve edebiyatı, böyle ve benzeri isimlerden öğrenmek doğru olur. Kitap seçtiğimizi sanarız. Fakat bu bana gülünç gelir. Çünkü okur kitabı seçmez, kitap okurunu seçer” dedi. 


DİĞER Yaşam Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bursa'da bin 250 polisle uyuşturucu operasyonu
  Bursa'da bin 250 polisle uyuşturucu operasyonu
 • Trabzonspor - Bursaspor maçından kareler
  Trabzonspor - Bursaspor maçından kareler
 • Şırnak'ta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendi
  Şırnak'ta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendi
 • Temiz enerji için ormanı yok edecekler
  Temiz enerji için ormanı yok edecekler
 • Bursaspor - Gençlerbirliği maçından kareler
  Bursaspor - Gençlerbirliği maçından kareler
 • 20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi başladı
  20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi başladı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • TSK'dan şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın anısına video
  TSK'dan şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın anısına video
 • Bursa'da hava destekli narkotik operasyonu helikopter kamerasında...
  Bursa'da hava destekli narkotik operasyonu helikopter kamerasında...
 • Bu projeler Bursa trafiğine nefes aldıracak
  Bu projeler Bursa trafiğine nefes aldıracak
 • Kıyıya vuran balinanın türü tespit edildi
  Kıyıya vuran balinanın türü tespit edildi
 • Yıldırım: 'Makul bir faiz oranı benimsemezseniz tedbirini alırız'
  Yıldırım: 'Makul bir faiz oranı benimsemezseniz tedbirini alırız'
 • Şortlu kadına minibüste saldırı kamerada
  Şortlu kadına minibüste saldırı kamerada
VİDEO GALERİ
YUKARI