Bugun...
Bizi izleyin:Almanlara limonata içirmenin yolunu buldular

Tarih: 12-10-2017 12:23:00 + -


2013 yılından itibaren Almanya’ya nihai ürün ihracatına başlayan Uludağ bu ülkedeki satışlarını her geçen gün arttırıyor. Marka bilinirliği yüzde 35’e ulaşan şirket son olarak normal limonata tutmayınca Almanya’ya özel gazlı limonata üretmiş ve talebi katlamış.


Almanlara limonata içirmenin yolunu buldular

Gazoz, maden suyu, limonata, meyve suyu ve son olarak cilt bakım spreyi. Farklı kategorilerde onlarca farklı ürünü piyasaya süren ve her birinden ayrı bir başarı hikâyesi çıkartan Uludağ İçecek için inovatif firma deyimini kullanmamız sanırım yanlış olmaz. ‘Gazoz olma efsane ol’ sloganlı reklamlarıyla Türk tüketicisine unutulan gazoz markalarını hatırlatan, limonata, maden suyu, meyve suyunda da başarılı bir grafik yakalan Uludağ daha ilk yılında cilt bakım spreyi işini de kara geçirmeyi başardı.

HEDEF 650 MİLYON TL

Hürriyet Gazetesi'nden Sefer Levent, Anuga Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’na Uludağ İçecek’in davetlisi olarak gitti.

Levent'in Köln’de, bilgi aldığı şirketin Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Murat Zengin, “Sprey işimizin fikir babası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Ömer Kızıl. Pazarlama ile birlikte 5 milyon liraya yakın bir yatırım yaptık. Açıkçası böyle bir başarıyı biz de beklemiyorduk” dedi.

Köln’de düzenlenen fuara Uludağ İçecek’in kurucu ailesinden Nuri Cem Erbak, Ömer Kızıl, Mehmet Erbak ve Levent Kızıl katıldı.

Ömer Kızıl ise, geçen yıl 500 milyon lira olan cirolarını bu yıl 650 milyon liraya çıkaracaklarını belirtti.

136 çeşit ürün ürettiklerini belirten Kızıl, Almanya yatırımları ile ilgili de bilgi verdi.

Daha önce Uludağ’ın konsantre olarak Almanya’ya ulaştığını burada başka bir firmanın bu konstre ürünlerden gazoz yaparak sattığını belirten Kızıl, “2013 yılında Almanya’ya nihai ürün olarak kendi ürünlerimizi bizzat biz kendimiz yollamaya başladık. Dağıtım için de BakTat ile anlaştık. Şu anda Almanya’da marketinden, dönercisine 80 bin noktaya ulaşıyoruz. Almanya’da yüzde 35’in üzerinde bilinirliğimiz var. Bunda dönercilerin payı çok büyük. Almanlar dönercilere yoğun ilgi gösteriyor. Aslında bizim tanıtımımızı dönerciler yaptı desek yanlış olmaz” diye konuştu.

2 MİLYAR LİTRE KOLA

Bu arada Uludağ Almanya için de bir inovasyona imza atmış. Uludağ Limonata’nın Türkiye başarasından sonra firma bu ürünü Almanya’da pazara sürmüş. Ancak tüm çabalara rağmen ürün beklenen ilgiyi bir türlü görmemiş. Almanya’da neredeyse tüm içeceklerin gazlı olduğunun fark edilmesi üzerine firma limonatayı da gazlı hale getirmiş. Almanya’ya özel ‘limonları gaza getirdik’ sloganı ile bir reklam da hazırlanmış. Murat Zengin, Almanya’da limonata satışlarının bu sayede tırmanmaya başladığını söyledi.

Sade gazozun yılda 240 milyon litre, meyve sularının 800 milyon litre, kolaların ise 2 milyar litre satıldığı Türkiye’de Uludağ’ın sade gazoz pazarındaki payı yüzde 17.
Kaynak: HürriyetDİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
  Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
  Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
 • Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
  Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
 • Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'den açıklama!
  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'den açıklama!
 • Ve Beyaz Show başlıyor! İşte yayın tarihi...
  Ve Beyaz Show başlıyor! İşte yayın tarihi...
 • Bircan İpek stüdyoyu bastı! Kocam beni aldattı!
  Bircan İpek stüdyoyu bastı! Kocam beni aldattı!
 • Ölüm döşeğindeki 59 yaşındaki şempanze eski dostunu tanıdı
  Ölüm döşeğindeki 59 yaşındaki şempanze eski dostunu tanıdı
VİDEO GALERİ
YUKARI