Bugun...
Bizi izleyin:'ABD'nin Suriye'de İran'ın genişlemesine tepkisi açıklamadan ibaret'

Tarih: 17-07-2017 14:27:00 + -


Suriye'de ÖSO bünyesindeki Güney Cephesi temsilcisi İbrahim, ABD'nin İran destekli güçlerin Suriye'nin Irak sınırına ilerlemelerine sessiz kalmasını eleştirirken, ateşkes ihlallerini de Tahran destekli güçler ve Esed rejiminin sürdüreceğini söyledi.


'ABD'nin Suriye'de İran'ın genişlemesine tepkisi açıklamadan ibaret'

Suriye'de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bünyesindeki Güney Cephesi (Ec-Cephe ec-Cenubiye) temsilcisi Hasan İbrahim, görüşmeler için bulunduğu İsviçre’nin Cenevre kentinde AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

İran destekli yabancı terörist grupların Irak sınırına ulaşmasına değinen İbrahim, "Şii milislerin ilerlemesi ABD'nin gözü önünde oldu. ABD'nin Suriye'de İran'ın genişlemesine karşı tavrı açıklamalardan ibaret." dedi.

İbrahim, İran'ın ana hedefinin, Tahran-Bağdat-Şam-Beyrut koridorunu açmak olduğunu belirterek, "İran bu büyük hedefi gerçekleştirmek için Irak'taki nüfuzundan ve Suriye'deki milislerinin varlığından faydalanmaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

İran ve Beşşar Esad rejiminin Astana toplantılarında varılan ateşkes anlaşmalarına sadık kalmayacaklarını düşündüğünü vurgulayan İbrahim, şöyle devam etti:

"Rejim ve İran destekli milisler, ateşkes anlaşmalarını askeri operasyon yapmak için fırsat görüyor. İhlallerini sürdürecekler. Biz, nefsi müdafaa kapsamında bize karşı düzenlenen operasyonlara karşılık vermek için hakkımızı saklı tutuyoruz."

Güney için ateşkes anlaşması

Güney Cephesi temsilcisi, ABD, Rusya ve Ürdün'ün 9 Temmuz'da yürürlüğe giren ve Dera ile Kuneytra illerini kapsayan ateşkes anlaşmasıyla ilgili şunları kaydetti:

"Henüz anlaşmanın içeriğiyle ilgili bilgimiz yok. İlk günden rejim ve İran güçlerinin ihlalleri başladı. İhlaller Dera merkez ve doğu kırsalında yaşandı. Dera'nın doğu kırsalında Lacat bölgesi ve Kuneytra'ya bağlı Samadaniye bölgesinde yaşandı. Samaniye bölgesinde saldırgan güçler ilerleme de kaydetti. Ateşkesin tam olarak nereleri kapsadığı da açıklanmadı. Ayrıca, ateşkesin kapsayacağı ve dışında kalacak bölgeleri demografik ve coğrafik bağlılıkları nedeniyle ayırt etmek çok zor."

Geçen ay başında terör örgütü DEAŞ, binlerce kilometrekare alandan çatışmaksızın çekilmiş, böylece İran destekli güçler, Humus ilinin güneydoğusundaki çöl bölgesinden Irak sınırına ilerlemişti. 
Kaynak: AADİĞER Dünya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • İznik küllerinden yeniden doğuyor
  İznik küllerinden yeniden doğuyor
 • Bursa’da demokrasi nöbeti
  Bursa’da demokrasi nöbeti
 • Bursaspor’un yeni sezon formaları görücüye çıktı
  Bursaspor’un yeni sezon formaları görücüye çıktı
 • Efsane haline gelmiş komik tweetler
  Efsane haline gelmiş komik tweetler
 • Tarihi camilerde mahyalı 15 Temmuz mesajı
  Tarihi camilerde mahyalı 15 Temmuz mesajı
 • Maltepe'de Adalet Mitingi
  Maltepe'de Adalet Mitingi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Aracın denize uçma anı güvenlik kamerasında
  Aracın denize uçma anı güvenlik kamerasında
 • Caddenin ortasında çırılçıplak yürüdü
  Caddenin ortasında çırılçıplak yürüdü
 • Erciş'te TOMA'lar park ve bahçeleri suladı
  Erciş'te TOMA'lar park ve bahçeleri suladı
 • Ayşe nine depremde ölen civcivlerinin üzüntüsünü yaşıyor
  Ayşe nine depremde ölen civcivlerinin üzüntüsünü yaşıyor
 • Otomobil yağmur suyu kanalına düştü
  Otomobil yağmur suyu kanalına düştü
 • Kayıp Katarlı çocuk bulundu
  Kayıp Katarlı çocuk bulundu
VİDEO GALERİ
YUKARI