Bugun...
Bizi izleyin:98 yıldır sönmeyen meşale

Tarih: 19-05-2017 04:00:00 + -


19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı, tüm yurtta gururla ve minnetle kutluyoruz. Ulu Önder Atatürk, 98 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak, kurtuluş mücadelesinin meşalesini yaktı.


98 yıldır sönmeyen meşale

19 Mayıs, 'Milli Mücadele meşalesinin ateşlendiği gün' olarak tarihteki yerini aldı. Anadolu'da yeni Türk devletinin temellerinin atıldığı o tarihin üzerinden tam 98 yıl geçti. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak, kurtuluş mücadelesinin meşalesini yaktı. Modern Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yol açılmış oldu. 19 Mayıs, 'Gençlik ve Spor Bayramı' adı ile 20 Haziran 1938'de milli bayramlarımız arasına katıldı. Bugün tüm yurtta kutlayacağımız bu eşsiz mücadelenin bayrama dönüşmesi hiç de kolay olmamıştı.

Mustafa Kemal, Mondros Mütarekesi'nin 30 Ekim 1918'de imzalanmasından sonra Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı'ndan 3 Kasım 1918'de İstanbul'a döndü. Samsun'a gidinceye kadar altı ay İstanbul'da kalan Mustafa Kemal, çeşitli temaslarda bulundu. Mustafa Kemal, 9. Ordu Müfettişliği ile görevlendirildi.

Mustafa Kemal'i taşıyan Bandırma Vapuru, 16 Mayıs'ta Kız Kulesi açıklarında iken İtilaf Devletleri denetim görevlilerince, silah ve kaçak malzeme araması yapıldı. Arama sürerken, 'kaptan yerinde' bulunan Mustafa Kemal'in kararlılığını göstermek amacıyla hareket hazırlıklarını çabuklaştırmasını söylediği kaptan, demir aldırmaya başladı. Subayların gemiyi terk etmelerinin ardından Karadeniz'e yönelen Bandırma'nın güvertesinde Mustafa Kemal Paşa, yanındakilere şunları söyledi:

“Bunlar işte böyle yalnız demire, çeliğe, silah kuvvetine dayanırlar. Bildikleri şey yalnız madde! Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu'ya ne silah ne cephane götürüyoruz. Biz ideali ve imanı götürüyoruz.”

Güç koşullar altında süren yolculuktan sonra 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun'a ulaşan Mustafa Kemal ve beraberindekiler, askeri bando eşliğinde halk tarafından sevgiyle karşılandı.

7 Mart 1981'de 'Atatürk'ü Anma' ibaresi eklenerek 'Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı' olarak kutlanmaya başlanan 19 Mayıs, 1995'te çıkarılan kararnameyle 've' bağlacı kaldırılarak 'Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı' adını aldı.

BURSA'DAKİ KUTLAMALAR...

Bursa'daki kutlamalar, saat 09.30'da Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreniyle başlayacak. Tophane Saltanat Kapısı'ndan Heykel'e kadar Atatürk'ü Anma ve Gençlik Yürüyüşü'yle devam edecek kutlamalar, Kent Müzesi önünde devam edecek. Karagöz Halk Dansları Topluluğu ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi'nin de katılacağı etkinlikte şiirler okunacak, çeşitli gösteriler sunulacak. 


DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bursa'daki bu okulda minikler hayvanlarla iç içe
  Bursa'daki bu okulda minikler hayvanlarla iç içe
 • Kültürpark ilgi bekliyor
  Kültürpark ilgi bekliyor
 • Kamuflajı giydi 270 kuş türü belgeledi
  Kamuflajı giydi 270 kuş türü belgeledi
 • İznik küllerinden yeniden doğuyor
  İznik küllerinden yeniden doğuyor
 • Bursa’da demokrasi nöbeti
  Bursa’da demokrasi nöbeti
 • Bursaspor’un yeni sezon formaları görücüye çıktı
  Bursaspor’un yeni sezon formaları görücüye çıktı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Uyuşturucu almak için anaokulunu soyan hırsız kamerada
  Uyuşturucu almak için anaokulunu soyan hırsız kamerada
 • Ayvalık'ta orman yangını
  Ayvalık'ta orman yangını
 • Nusaybin'de teröristlerce kazılan tünel bulundu
  Nusaybin'de teröristlerce kazılan tünel bulundu
 • Tatil, turizmcilere erken bayram yaptıracak
  Tatil, turizmcilere erken bayram yaptıracak
 • Halk otobüsündeki yankesicilik saniye saniye kamerada
  Halk otobüsündeki yankesicilik saniye saniye kamerada
 • Hatalı yapılanmada kaygılandıran senaryo
  Hatalı yapılanmada kaygılandıran senaryo
VİDEO GALERİ
YUKARI