Bugun...
Bizi izleyin:98 yıldır sönmeyen meşale

Tarih: 19-05-2017 04:00:00 + -


19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı, tüm yurtta gururla ve minnetle kutluyoruz. Ulu Önder Atatürk, 98 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak, kurtuluş mücadelesinin meşalesini yaktı.


98 yıldır sönmeyen meşale

19 Mayıs, 'Milli Mücadele meşalesinin ateşlendiği gün' olarak tarihteki yerini aldı. Anadolu'da yeni Türk devletinin temellerinin atıldığı o tarihin üzerinden tam 98 yıl geçti. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak, kurtuluş mücadelesinin meşalesini yaktı. Modern Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yol açılmış oldu. 19 Mayıs, 'Gençlik ve Spor Bayramı' adı ile 20 Haziran 1938'de milli bayramlarımız arasına katıldı. Bugün tüm yurtta kutlayacağımız bu eşsiz mücadelenin bayrama dönüşmesi hiç de kolay olmamıştı.

Mustafa Kemal, Mondros Mütarekesi'nin 30 Ekim 1918'de imzalanmasından sonra Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı'ndan 3 Kasım 1918'de İstanbul'a döndü. Samsun'a gidinceye kadar altı ay İstanbul'da kalan Mustafa Kemal, çeşitli temaslarda bulundu. Mustafa Kemal, 9. Ordu Müfettişliği ile görevlendirildi.

Mustafa Kemal'i taşıyan Bandırma Vapuru, 16 Mayıs'ta Kız Kulesi açıklarında iken İtilaf Devletleri denetim görevlilerince, silah ve kaçak malzeme araması yapıldı. Arama sürerken, 'kaptan yerinde' bulunan Mustafa Kemal'in kararlılığını göstermek amacıyla hareket hazırlıklarını çabuklaştırmasını söylediği kaptan, demir aldırmaya başladı. Subayların gemiyi terk etmelerinin ardından Karadeniz'e yönelen Bandırma'nın güvertesinde Mustafa Kemal Paşa, yanındakilere şunları söyledi:

“Bunlar işte böyle yalnız demire, çeliğe, silah kuvvetine dayanırlar. Bildikleri şey yalnız madde! Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu'ya ne silah ne cephane götürüyoruz. Biz ideali ve imanı götürüyoruz.”

Güç koşullar altında süren yolculuktan sonra 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun'a ulaşan Mustafa Kemal ve beraberindekiler, askeri bando eşliğinde halk tarafından sevgiyle karşılandı.

7 Mart 1981'de 'Atatürk'ü Anma' ibaresi eklenerek 'Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı' olarak kutlanmaya başlanan 19 Mayıs, 1995'te çıkarılan kararnameyle 've' bağlacı kaldırılarak 'Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı' adını aldı.

BURSA'DAKİ KUTLAMALAR...

Bursa'daki kutlamalar, saat 09.30'da Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreniyle başlayacak. Tophane Saltanat Kapısı'ndan Heykel'e kadar Atatürk'ü Anma ve Gençlik Yürüyüşü'yle devam edecek kutlamalar, Kent Müzesi önünde devam edecek. Karagöz Halk Dansları Topluluğu ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi'nin de katılacağı etkinlikte şiirler okunacak, çeşitli gösteriler sunulacak. 


DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bursa Hayvanat Bahçesi'ne bayram tatilinde yoğun ilgi
  Bursa Hayvanat Bahçesi'ne bayram tatilinde yoğun ilgi
 • Bursa'da bin 250 polisle uyuşturucu operasyonu
  Bursa'da bin 250 polisle uyuşturucu operasyonu
 • Trabzonspor - Bursaspor maçından kareler
  Trabzonspor - Bursaspor maçından kareler
 • Şırnak'ta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendi
  Şırnak'ta düşen askeri helikopterin enkazı görüntülendi
 • Temiz enerji için ormanı yok edecekler
  Temiz enerji için ormanı yok edecekler
 • Bursaspor - Gençlerbirliği maçından kareler
  Bursaspor - Gençlerbirliği maçından kareler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Sıcaktan bunalan Bursalılar denize koştu
  Sıcaktan bunalan Bursalılar denize koştu
 • Bursa'da sıcaktan bunalan hayvanlar böyle serinledi
  Bursa'da sıcaktan bunalan hayvanlar böyle serinledi
 • AVM'de bıçaklı dehşet!
  AVM'de bıçaklı dehşet!
 • Bahçeli: Olağanüstü hal uygulaması devam etmelidir
  Bahçeli: Olağanüstü hal uygulaması devam etmelidir
 • Bu 'drone'la haritalama artık daha kolay
  Bu 'drone'la haritalama artık daha kolay
 • Balıkları biberonla besliyorlar
  Balıkları biberonla besliyorlar
VİDEO GALERİ
YUKARI